8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Кузеска: Сериозно ја зголемивме транспарентноста

Најчитани вести

По 11-годишната изолација на земјата, затворени институции и забранети за важни информации за јавноста, транспарентност и отчетност беше еден од главните приоритети на СДСМ, потсети на денешната прес-конференеција портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

„Според извештајот за Индекс на активна транспарентност 2021 година, активната транспарентност оваа година бележи раст од 18% споредено со 2016 година, односно активната транспаретност оваа година изнесува 63%, за разлика од 2016 година кога била 45%. Во делот на транспаретноста на општините, во извештајот е наведено дека за прв пат една општина има дури 100% активна транспарентност, подобрување е постигнато кај 51 општина, а се забележува и значително подобрување и кај транспаретноста на министерствата“, рече Кузеска.

Според неа, активната транспарентност на Владата оваа година се искачи на 93,5%, со што, како што рече, влегува во групата „многу добра транспарентност“, за разлика од 2016 година кога Владата припаѓала на категоријата просечна транспарентност со ниски 25%.

„За разлика од порано кога службените трошоци на функционерите беа тајна, денес сите договори за јавни набавки се објавени транспаретно. Нема веќе тајни набавки, забранети цифри за објавување за народните пари кои ги трошат функционери. Секој граѓанин има право да знае, како и зошто се трошат народните пари. Со иницијативата ‘Отворен трезор’ се отворија трезорските трансакции на национално и локано ниво, со што јаноста има директен увид во трошењето“, истакна Кузеска.

Нагласи дека транспарентноста и отчетноста во работењето ја зајакнуваат довербата на граѓаните во институциите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести