18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Крузерот Москва е тешко оштетен, екипажот е евакуиран

Најчитани вести

Руските државни агенции утринава објавија дека рускиот брод Москва е „тешко оштетен“ во експлозија на муниција предизвикана од пожарот.

– Поради пожарот, муниција експлодирала на ракетниот крстосувач Москва. Бродот е тешко оштетен – јавува Ројтерс, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана.

Се наведува дека екипажот е целосно евакуиран и дека се води истрага за утврдување на причините за пожарот.

Украинските власти претходно објавија дека Москва е во пламен откако била погодена од украински ракети. Гувернерот на областа Одеса, Максим Марченко изјави дека „ракетите од Нептун кои го штитат Црното Море му нанеле голема штета на тој руски брод“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com