Home » Крис Нот ја подига свеста за менталното здравје на мажите, еве како

Крис Нот ја подига свеста за менталното здравје на мажите, еве како

by Lina Muslija

Лос Анџелес- Во своето единствено интервју откако беше обвинет за сексуални напади, Крис Нот тврди дека неговиот единствен престап бил изневерувањето на неговата сопруга.

Иако тој би сакал луѓето да веруваат во тоа и да ја продолжи неговата кариера, Нот знае дека грдите обвинувања за него ќе останатт.

„Ја изневерив сопругата и тоа е погубно за неа и не е многу убава слика“, вели тој. „Она што не е е кривично дело“.

На премиерата на филмот на „And Just Like That“, продолжението на „Сексот и градот“, 2021

Приказната за обвиненијата за сексуален напад на две жени против актерот се појави во декември 2021 година, една недела по премиерата на филмот „And Just Like That“, продолжението на „Сексот и градот“, во кој неговиот лик, сопругот на Кери Бредшо, Џон Господин Биг“ Престон, умира од срцев удар. Уште три жени се јавија, велејќи дека тој исто така ги нападнал. Ѕвездите Сара Џесика Паркер, Кристин Дејвис и Синтија Никсон издадоа соопштение во кое велат дека ги поддржуваат и ги пофалија жените што се појавија.

Со Квин Латифа во драмата на CBS „The Equalizer“

Нот изгуби договор од 12 милиони долари за неговата марка текила, беше отпуштен од драмата на CBS „The Equalizer“, беше исфрлен од рекламата на Peloton, беше прекинат од финалето на сезоната на „And Just Like That“ и индустријата го избегнуваше.

Актерот (68) од денеска има нов потфат. Тој е заштитно лице на Самуелсон, компанија за костуми нарачана која започнува кампања за подигање на свеста за менталното здравје на мажите. Ова интервју произлегува од неговата улога во кампањата, за која се плаќа во облека, а не во готовина. Семјуелсон вети донации за менталното здравје на мажите. Повеќе од 6 милиони мажи во САД страдаат од депресија, според Mental Health America.

Нот се уште стои на својата првична изјава дека сите сексуални средби во кои бил вклучен биле консензуални и вели дека најлошото нешто што го направил е прељубата.

„Ти си ги даваш истите оправдувања како многу мажи; тоа е само мал страничен танц и забавно“, вели тој. „Ти не повредуваш никого. Никој нема да знае за ова, знаеш, а сексот е едноставно пријатен. И одеднаш, многу луѓе сакаат да имаат секс со тебе. Тоа е како: „Па, јас нема да повторно да ја добијам оваа шанса’“.

Не е поднесена кривична пријава. Тоа не е аномалија: Националниот ресурсен центар за сексуално насилство проценува дека 63% од силувањата не се пријавени во полиција. Глорија Алред, адвокатката која застапува некои од жените, одби да коментира за оваа приказна.

Преку Zoom од Торонто, извршниот директор на Samuelson, Стивен Грановски го објаснува концептот зад кампањата за ментално здравје и изборот на Noth.

„Кога се зафативме како да го прославиме нашиот стоти роденден, сакавме да го направиме тоа намерно“, вели Грановски. „Ние навистина веруваме во тоа што нашите луѓе се чувствуваат добро за она што го прават и нашите клиенти се чувствуваат добро за тоа што го носат., и тоа многу ви дава доверба да направите толку многу“.

Што се однесува до актерот, „едноставно нема друг лик во модерното време кој изгледа подобро, се чувствува подобро, е погорд што носи костум отколку што беше Крис во „Сексот и градот““, вели Грановски. „Денес, многу години подоцна, тој изгледа уште добро.

Нот, облечен во сино одело на Самуелсон во ресторанот на хотелот во СоХо ова лето, вели дека се ја прифатил кампањата затоа што има намера да ги заштити своите синови и сопругата. 3-годишното дете е премногу младо за да разбере што се случило, што Нот го опишува како „лизгање“. Тој имал разговори од срце до срце со своето 15-годишно момче. Од обвинувањата и последиците, вели Нот, тој се грижел за своето ментално здравје поминувајќи време со семејството, пешачејќи и медитирајќи.

Пред да го глуми згодниот дечко, а подоцна и сопруг на Кери Бредшо, Mr. Биг и љубопитниот сопруг на Алиша Флорик во драмата на CBS „The Good Wife“, Нот беше Мајк Логан, тврдоглавиот детектив на „Law & Order“ на NBC. Тој, исто така, се појави во неколку други емисии продуцирани од Дик Волф, друга личност со која Нот вели дека се нема чуено откако се појавија обвиненијата.

Дипломирал на Драмската школа на Јеил, Нот глумел во многу претстави, вклучително и две на Бродвеј. Сега режира и настапува во „Носорог“ на Јонеско во театар во Масачусетс.

„Луѓето се плашат од сето ова. Стравот е најважниот оперативен збор кога станува збор за тоа дали веруваат во тоа или не… Морам само да продолжам понатаму. Грубо е, бидејќи луѓето се исплашени, а нивниот страв ги води. Морам само да истраам бидејќи сè уште имам креативен живот“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More