-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Кривични пријави против две лица поради малверзации при купување на возило

Најчитани вести

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „фалсификување исправа“, надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга, поднесе кривична пријава против Р.Џ.(49) и С.С.(51), двајцата од Охрид како и против А.Ц.(32), од струшкото село Радолишта за сторено казнено дело „измама при добивање кредит или друга погодност“.

– Со цел стекнување протиправна имотна корист, Р.Џ. и С.С., вработени во „Сури Шпед ДООЕЛ“, обезбедиле фалсификуван купопродажен договор за товарно возило „Опел Мовано“. Истиот го завериле на нотар и го употребиле при царинска постапка и во Биро за метрологија во Скопје. А.Ц. фалсификуваната докуметација ја употребил при поднесување барање за добивање согласност за регистрација на возилото, инфомираат од СВР Охрид.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести