27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Кремљ загрижен за ситуацијата во Ерменија и повикува на смиреност

Најчитани вести

Кремљ денеска изрази загриженост за ситуацијата во Ерменија, каде премиерот Никол Пашинијан го обвини армискиот Генералштаб за обид за државен удар.

-Со загриженост ја следиме ситуацијата во Ерменија … и секако сите ги повикуваме на смиреност, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

Ерменскиот премиер Никола Пашинијан изјави денеска дека барањето на Генералштабот за негова оставка е обид за воен удар и ја повика армијата да ги слуша неговите наредби и неговите приврзаници да излезат на улиците за да го поддржат.

Премиерот е ослабен по поразот на неговата земја во судирот со азербејџанските сили во регионот Нагорно-Карабах.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com