4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Кремљ ги повикува Русите да се вакцинираат против Ковид-19

Најчитани вести

Кремљ денеска ги повика Русите да бидат „поодговорни“ и да се вакцинираат против Ковид-19 во услови на широка недоверба во вакцините и ограничени анти-ковид мерки.

– Ние сме навикнати да ја обвинуваме државата за се. Но, во исто време, однесувањето на граѓаните на земјата мора да биде поодговорно, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Русија денеска повторно регистрира нов црн рекорд со 1.015 нови смртни случаи од Ковид-19 за 24 часа, со што официјалниот број на починати достигна 225.325, со што Русија е на прво место по смртност од коронавирусот.

Само 35 проценти од Русите досега се целосно вакцинирани, и покрај апелите од властите за имунизација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com