10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Крамп Каренбауер е новата министерка за одбрана на Германија

Најчитани вести

Наследничката на Ангела Меркел на местото лидер на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Анегрет Крамп Каренбауер ќе ја преземе функцијата министер за одбрана од Урсула фон дер Лејен, изјави владиниот портпарол Штефан Зајберт.

Урсула фон дер Лејен, која вчера беше избрана за претседателка на Европската комисија, денеска ќе поднесе оставка од функцијата министер за одбрана.

Изборот на Крамп Каренбауер за министер за одбрана е изненадување за многумина во Берлин, каде се очекувале на тоа место да дојде министерот за здравство Јенс Шпан.

Крамп Каренбауер, која многумина ја гледаат како главен кандидат на канцеларката Меркел да ја наследи, моментно нема ресор во Владата, поради што критичарите биле против нејзино доаѓање на канцеларското место

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести