-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

КРАЛСКOTO СЕМЕЈСТВО ОБЈАВИ НЕОБИЧНА ФОТОГРАФИЈА ОД ВОЈВОТКАТА И НАПИША: Кејт Мидлтон станува автор на книга! (ФОТО)

Најчитани вести

Во текот на изминатата година, која ги промени животите на сите нас, војвотката од Кембриџ беше окупирана од учество во разни добротворни организации.

Сепак, една, наречена Hold Still, особено се истакна и беше создадена во соработка со National Portrait Gallery. Идејата беше жителите на Велика Британија да ја сликаат својата дневна рутина за време на пандемијата на корона вирусот, а беа собрани вкупно 31.000 фотографии. Најдобрите дела се појавија на виртуелната изложба на споменатата институција, но и на билбордите на градовите, како своевиден придонес кон заедницата. Доколку сакате да дознаете повеќе детали и улогата на Кејт Мидлтон во овој проект, ве покануваме да останете со нас.

Како што веќе споменавме, одредени фотографии особено го трогнаа жирито, така што нивните автори ќе го добијат заслужениот простор во книгата, која ќе биде објавена на 7 мај, денот кога започна акцијата минатата година. Фотографиите ќе бидат отпечатени на целата страница, но и на билборди низ целото кралство. Според официјалното соопштение за јавноста, сите приходи се наменети за помош на уметнички и ментални здравствени проекти.

Во своите воведни зборови, Кејт Мидлтон им порача на идните читатели на оваа книга: „Кога ќе погледнеме назад во пандемијата на вирусот Ковид-19 за неколку децении, ќе размислиме за предизвиците со кои се соочивме – најблиските што ги изгубивме, долгорочната изолација и не гледање на семејството и пријателите, но и притисок врз вработените во здравствената заштита и другите клучни активности “. Потоа го додаде следново: „Но, ќе можеме да запомниме некои убави работи: гестови на љубезност, сите волонтери и херои кои доаѓаат од различни области на животот и како сите ние се обидовме да прифатиме нов вид на функционирање“.

Палатата Кенсингтон објави спонтана фотографија од самата Војвотка во нејзиниот дом во Норфолк, каде што е со своето семејство во овој непријатен период. Во своето обраќање, Кејт исто така го рече ова: „Се надевам дека избраните 100 фотографии ќе предизвикаат доживеани искуства и емоции во овој досега незаборавен момент во историјата, потоа ќе им оддадат почит на сите оние кои придонесоа за зачувување на здравјето на луѓето околу нив, и помогнете на сите да застанеме и да размислиме за овој неспоредлив период “.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com