-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Кралицата ги презела работите во свои раце: Одлучила да открие кој им упатил расистички коментари на Хари и Меган, а протекоа и првите детали

Најчитани вести

Кога никој друг нема, тогаш кралицата сама ќе ја преземе детективксата работа.

Истрагата започна, а на обвинителна клупа ќе бидат принцот Чарлс, неговата сопруга Камила, принцот Вилијам и војвотката Кејт, како и други високи членови на кралското семејство.

Кралицата Елизабета Втора е категорична во намерата да утврди го она што можени им е речено на Хари и Меган и дека тоа се сфаќаше како расизам.

И колку и да ѝштетат Хари и неговата сопруга, се чини тој сепак е нејзин омилен внук. Значи, започнува со спроведување на правдата.

„The Sun“ вчера напиша дека Хари (36) и Меган (39) имаат различни верзии на наводна расистичка забелешка за нивниот нероден син Арчи, која ја откриле во заедничкиот разговор со Опра Винфри.

Меган ѝ рече на славната водителка дека постар член на кралското семејство го испрашувал Хари додека била бремена „колку ќе биде темно нивното дете“. Но, Хари подоцна рече дека забелешките доаѓале во разговори пред да се венчаат и се зборувало за тоа како може да изгледаат нивните идни деца.

Во вторникот, по 24 часа молк, кралицата издаде кратко соопштение во кое го поддржува своето семејство.

„Целото семејство е тажно кога дозна колку се предизвикувачки Хари и Меган минатата година“, започна.

„Прашањата што се отвораат, особено оние за расата, се загрижувачки“, продолжи таа.

„Иако некои спомени може да се разликуваат, ние ги сфаќаме многу сериозно и семејството ќе им се обрати приватно“, рече кралицата, истакнувајќи дека некои од ситуациите во интервјуто ги изненадија бидејќи тие не ги толкувале така кога се случиле.

Таа додаде дека Хари, Меган и Арчи секогаш ќе бидат многу сакани членови на семејството.

Кралицата се очекува да разговара одделно со Хари, Чарлс и Вилијам и Кејт и Камила ќе бидат вклучени во истрагата. Кралицата реши да не се предава сè додека не открие кој и зошто сериозно го навредил парот.

Хари и Меган одбија да го именуваат наводниот кралски расист, но Опра рече дека ѝ дадоа до знаење зад камерата дека тоа не е 94-годишната кралица ниту нејзиниот сопруг, 99-годишниот принц Филип.

Во моментов се истражува на кого се обратила војвотката поради нивните ментални проблеми.

“„Една од работите што треба да се разгледа е зошто, за Бога, Меган отиде во одделот за човечки ресурси за помош, а не кај постарите членови на семејството. Тие имаат многу медицински професионалци кои можат да помогнат за сè”, изјави извор близок до Британски суд.

Извори блиски до принцот Чарлс инсистираат на тоа дека тој никогаш не бил расист кон парот и дека е горд на Велика Британија како нерасистичка земја.

„Вилијам и неговиот татко со години зборуваат за расизам и ментално здравје. Обвинувањето дека тие се можни расисти е длабоко вознемирувачко и погрешно. Вилијам исто така е загрижен дека неговата сопруга Кејт е непотребно вклучена во сето ова”, додаде изворот.

Кралицата веќе имала неколку повици преку Zoom со Хари и Меган и планира да разговара со нив во следните недели за да го расчисти недоразбирањето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com