Крадците од НЛБ Банка во Сарај украле околу 115 илјади евра

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Скопје, 9 јули– Од НЛБ Банка во Сарај каде што утрово се случи грабеж се украдени околу 115 илјади евра, а со цел побрзо откривање на деталите и разрешување на случајот, НЛБ Банка е во интензивна соработка со надлежните органи, соопштија од Банката.

Во моментов поради истрага и расчистување на случајот, експозитурата Сарај не работи, а со редовна работа ќе продолжи од 10 јули 2019 година (среда), велат од НЛБ Банка.

Разбојници околу 10:40 часот утрово, влегле и ја ограбиле филијалата на НЛБ Банка во Сарај. Четири вооружени лица влегле внатре, а целата акција траела само пет минути. Ккцијата била како на филм. На местото на настанот пристигна полицијата, а потоа и крим-техниката.

Претставници на Банката се во постојан контакт со клиентите и вработените кои биле присутни во филијалата, ставајќи ја нивната безбедност и нивното здравје во преден план. Во моментов сѐ уште нема детали за висината на направената штета. Надлежните органи вршат увид на самото место и се во блиска соработка со Банката за што побрзо и ефикасно разрешување на случајот и разоткривање на деталите, за што јавноста ќе биде дополнително известена, изјавија од НЛБ.

Надлежните од НЛБ банка, уверуваат дека средствата на нивните клиенти се безбедни. Инаку ова е втор грабеж во рок од три месеци во некоја од експозитурите на НЛБ. Ваков настан беше регистриран и пред три месеци во Чаир кога разбојниците им се заканија на вработените и со себе однесоа околу 150 илјади евра./republika.mk/

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.