17.8 C
Skopje
Saturday, July 31, 2021

Кој прележал корона, може да влезе во Словенија

Најчитани вести

Влегувањето во Словенија од сабота ќе биде можно без карантин или негативен тест за коронавирус за оние кои биле вакцинирани со две дози против коронавирус и оние кои преживеале ковид-19 и имаат медицинско уверение, одлучи денеска словенечката влада

Сепак, влезот во земјата врз основа на природна имунизација на оние кои преживеале ковид-19 или биле вакцинирани со две дози, а исто така се имуни, се однесува само на граѓаните и жителите на земјите членки на ЕУ и Шенген.

Оваа одлука стапува на сила во сабота и важи за сите граѓани кои исполнуваат еден од овие два услова, додека за другите останува како порано – тест за PCR или карантин, освен некои исклучоци , пренесува агенцијата Хина .

Од моментот кога го преболеле ковид-19, не смее да поминат повеќе од шест месеци, а од вакцинирањето со втората доза треба да поминат најмалку 14 дена.

Одлуката ја потврди денеска на прес-конференција министерот за внатрешни работи Алеш Хоис.

Ова е промена од сегашниот режим, според кој само припадниците на одредени категории можеа да влезат во Словенија без негативен тест или обврзувачки карантин, како што се работници-мигранти од соседните земји, оние кои доаѓаат во земјата на школување, во рамките на полицијата или војската соработка., дипломати со пасоши и сл. Сите продавници ќе започнат со работа во понеделник, ќе се укине забраната за движење меѓу општините и ќе се обнови училишната настава во училниците за сите матуранти од основните и средните училишта.

Поради подобрување на епидемиолошката состојба во Словенија, сите продавници ќе започнат со работа во понеделник, ќе се укине забраната за движење меѓу општините, а ќе се обнови и училишната настава во училниците за сите матуранти од основните и средните училишта.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести