22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Кој модел ќе биде Светски автомобил на годината за 2020?

Најчитани вести

На Саемот за автомобили во Франкфурт е соопштена листата на модели кои што влегуваат во потесниот избор за престижната награда најдобар автомобил на светот за оваа година.

Изборот на глобален автомобил на годината за 2020-та година започнува веднаш после манифестацијата во Франкфурт.

Да потсетиме, последниот добитник на престижната награда е Jaguar I-Pace, а ова се кандидатите за Светски автомобил на годината:

Cadillac CT4
DS DS 3 Crossback/Etense
DS DS 7 Crossback/Etense
Ford Escape/Kuga
Ford Explorer
Hyundai Palisade
Hyundai Sonata
Hyundai Venue
Kia Seltos
Kia Soul EV
Kia Telluride
Land Rover Range Rover Evoque
Mazda CX-30
Mazda3
Mercedes AMG A35/45
Mercedes AMG CLA35/45
Mercedes-Benz CLA
Mercedes-Benz GLB
MINI Cooper SE
Opel/Vauxhall Corsa
Peugeot 2008
Peugeot 208
Renault Captur
Renault Clio
Renault ZOE R135
SEAT Tarraco
Skoda Kamiq
Skoda Scala
SsangYong Korando
Volkswagen Golf
Volkswagen T-Cross

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com