29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Кој е масовниот убиец од Тексас што уби 7, а рани 22 лица

Најчитани вести

Мажот кој во Западен Тексас уби седум лица, а рани 22, меѓу кои и 17-месечно бебе, е идентификуван како Сит Ејтор, објави агенцијата АП, повикувајќи се на неименувани полициски службеници.

Како што се наведува, Ејтор, кој беше убиен од полицијата, наводно имал 36 години.

Полицијата во саботата се обидела да го запре Ејтор поради сообраќаен прекршок, а тој почнал да пука.

Полицајците го бркале скоро 20 километри додека тој неконтролирано пукал во областите Одеса и Мидленд.

Убил седум лица, на возраст меѓу 15 и 57 години.

Властите претходно соопштија дека напаѓачот имал криминално досие, но не изнесоа други детали.

Ова е второ масовно убиство во Тексас во последните четири недели, потсетува „Ројтерс“.

Пукањето во Одеса се случи само четири седмици откако 22 лица беа убиени во градот Ел Пасо.

Овој напад е 25. масовно убиство во САД од почетокот на годинава, со што веќе е изедначен вкупниот исход од целата измината година. Бројот на жртви достигна 142, што го надминува бројот на загинати во 2018.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com