Кој е виновникот што Ван Дајк не заврши во Манчестер Јунајтед?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Во јануари 2018 година Ливерпул во своите редови го донесе Вирџил ван Дијк, за тогаш рекордни 85 милиони евра.

Холанѓанецот се покажа како вистински погодок, стана столб на одбраната на „црвените“ и еден од најдобрите фудбалери во светот.

Ливерпул минатата сезона ја освои Лигата на шампиони, а Ван Дајк беше прогласен за најдобар фудбалер во изборот на УЕФА.

Англиските медиуми пренесуваат дека Манчестер Јунајтед бил блиску да го донсе Ван Дајк од Саутемптон, но Мурињо тогаш сметал дека не му е потребен.

Тогаш „Специјалниот“ како тренер на Јунајтед ги донесе Линделоф и Баи, бидејќи сметал дека Ван Дајк е прескап и не му е потребен во тимот.

До крајот на годината Мурињо доби отказ во Манчестер, а „црвените ѓаволи“ ова лето го срушија рекордот за дефанзивец и го доведоа Хари Кегваер за 90 милиони евра.

Џ.И.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.