Home » Кој вели дизелот е мртов: Mazda ќе понуди 3,3 литарски мотор што ќе троши 4,9 литри

Кој вели дизелот е мртов: Mazda ќе понуди 3,3 литарски мотор што ќе троши 4,9 литри

by Журнал.мк

Повеќето производители се откажуваат од дизелските мотори, но Mazda само што покажа детали од европската верзија на новиот 3,3 литарски V6 мотор за новиот CX-60 што ќе има ваков мотор. Со нејзе сака да покаже дека дизелот може да продолжи да опстојува, и да бид еподеднакво моќен и штедлив.

Новата модификација ќе биде лансирана на пазарот во јануари следната година, а најверојатно новиот агрегат ќе стане дел од портфолиото на уште еден нов автомобил што ќе биде пуштен во продажба следната година, а тоа е Mazda CX-80 што ќе биде со три ред седишта.

Новиот дизел мотор, кој прво ќе се вградува во модификацијата CX-60 e-Skyactiv D, во линија, шестцилиндричен, 3,3-литарски. Погонската единица ќе биде достапна во две верзии со моќност – 200 и 254 коњски сили, односно верзии со преден и i-Activ AWD погон на четири тркала, а достапниот максимален вртежен момент ќе достигне 550 Nm.

Двата деривати имаат блага хибридна помош од 48 V и дел од технологијата за согорување наречена Distribution-Controled Partially Premixed Compression што им помага да постигнат термичка ефикасност од над 40 проценти.

Од Mazda велат дека верзијата CX-60 e-Skyactiv D со 254 коњски сили ќе може да понуди забрзување од 0 до 100 км/ч. 7,4 секунди, максимална брзина од 219 км/ч. како и можност за патување на секои 100 километри со 5,3 литри гориво.

Во верзијата со 200 коњски сили, на CX-60 e-Skyactiv D ќе му требаат 4,9 литри гориво за да помине 100 километри.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More