5.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Кој автомобил троши најмногу гориво – на секои два километри околу литар бензин

Најчитани вести

Сопствениците на овој модел во шеесеттите и седумдесетите години на минатиот век пријавиле неверојатни податоци, а просечната потрошувачка на 100 километри била околу 43 литри.

Chevrolet Camaro претставен во 1966 година како одговор на популарниот Ford Mustang. Првата генерација на Camaro, која се произведуваше во САД од 1966 до 1969 година, имаше сè по што е познат таков автомобил од 1960-тите, вклучително и раскошната потрошувачка на гориво.

Многумина се пошегуваа дека поседувањето Камаро значи изнајмување бензинска пумпа, но потрошувачката на гориво не е шега.

Основниот Camaro имаше 3,8-литарски шест-линиски мотор со 140 КС, поврзан со тристепен мануелен менувач. Со вградување на V8 мотор (SS верзија) со 6,5 литри и 350 КС, доаѓаме до фасцинантна бројка.

Сопствениците на овој модел во шеесеттите и седумдесетите години на минатиот век пријавиле неверојатни податоци, а просечната потрошувачка на 100 километри била околу 43 литри. Односно, литар гориво за нешто повеќе од два километри.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести