15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Коѕијас: Бугарија го дестабилизира регионот, правејќи се Херкулес без мускули

Најчитани вести

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, смета дека бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов и неговата ВМРО прават од Бугарија Херкулес без мускули и дестабилизирачки факто на Балканот.

„Таквата позиција на Бугарија кон Северна Македонија е поради тонот што го дава крајно десната партија во власта, претставена од министерот за одбрана. Веќе ја предупредивме Европската унија дека тој води крајно несоодветна политика за ЕУ. Ќе ве потсетам дека, како претседавач со Советот на ЕУ, Бугарија имаше поставено карта на Сан Стефано, на која е претставена Голема Бугарија, каква што сакаше Царска Русија да биде. Тоа им го посочивме на Европејците“, изјави Коѕијас за порталот „Еурактив“.

„Бугарија сè уште не созреала за да сфати дека во Северна Македонија се роди нова нација, која има свој сопствен јазик. Наместо да го признае тоа и да придонесува за мирот и за пријателството на народите во регионот, Бугарија дејствува на дестабилизирачки начин, правејќи се Херкулес без мускули“, додава потписникот од грчка страна на Преспанскиот договор со Македонија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com