Home » Кочо Анѓушев собирал бизнисмени да ја рушат владата и да му помагаат на Мицкоски, овој ветува амнестија за Тетовската болница

Кочо Анѓушев собирал бизнисмени да ја рушат владата и да му помагаат на Мицкоски, овој ветува амнестија за Тетовската болница

by Журнал.мк

Создавање на политичко-економски хибриден центар е сценарио кое уште пред два месеци го објави Али Ахмети, а подоцна и го дообјасни партискиот портпарол на ДУИ Бујар Османи.

– „Пред неколку месеци, некаде на периферијата на Скопје, се одржа средба меѓу некои македонски олигарси и политички лидери – сегашни и поранешни политички лидери, со аларм или констатација дека Албанците добиваат повеќе отколку што заслужуваат или го уриваат политичко-економскиот монопол на македонската заедница. И се согласија да создадат национален центар за да се запре овој процес, или како што тие го нарекуваат – албанизација на државата. И во нивната анализа – ова се кредибилни индикации – ДУИ го поврзуваат како парадигма или синоним на етничката еднаквост и позицијата на Албанците“, објасни Османи на ТВ 21.

Средбата пак која ја објаснува Османи е одржана во домот на екс-вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, а на која прсутни биле сопственикот на ИГМ Кавадарци Илија Гечев, извршниот директор на „Алкалоид“ Живко Мукаетов, претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески, извршниот директор на „Макпетрол“ Андреа Јосифовски и неколкумина други.

Неофицијално, темата за разговор на средбата била економско парализирање на земјата со цел соборување на актуелната власт и превземање на контрола врз државните сектори задолжени за економија и финансии – повторно штетата ќе ја трпиме ние, граѓаните!

Дека ова е така, потврди на вчерашната прес-конференција и Антонио Милошоски на која објасни дека на Извршниот Комитет на партијата се разгледувало ова сценарио.

– Во насока на ова барање ќе продолжиме и во Собранието, но и на други места, со сите демократски средства да се трудиме да предизвикаме предвремени парламентарни избори. Но пак ќе кажам, тоа не треба да е процес на надгласување, треба да е една заедничка согласност во која сите политички фактори и сите стопански фактори ќе дадат поддршка да одиме на предвремени избори, рече Милошоски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More