9.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022

Коцијанчиќ: Изборите во Албанија спроведени на мирен начин

Најчитани вести

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич изјави дека локалните избори што се одржаа во Албанија во неделата, биле спроведени во контекст на политичка поделба, но генерално на мирен и регуларен начин.

Коцијанчич вели дека ги земале в предвид сите првични забелешки на ОБСЕ/ ОДИХР и го повтори апелот до политичките партии за надминување на кризата.

-Новоизбраните локални органи сега треба да бидат во состојба да работат според нивните уставни надлежности.Владата и опозицијата мора да покажат политичка зрелост и да се вклучат во конструктивен дијалог за надминување на актуелната политичка ситуација, порачува Коцијанчич.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести