7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

Кофинансираните специјализанти на протест пред МЗ

Најчитани вести

„И ние сме лекари“, „Еднаквост“, „Има да не нема“…се само дел од паролите на кофинансираните специјализанти кои протестираат пред Министерство за здравство, јавува Сител.

Бараат трансформација на нивниот однос од определено на неопределено време со што и тие би биле опфатени со најавените зголемувања на платите на здравствените работници.

Револтирани се што никој не им гарантира, како што велат, дека после специјализацијата ќе имаат загарантирана работа.

Викендот, министерот за здравство изјави дека формираат работни групи за да најдат решение како да дојде до промена на Законот и да биде исполнето нивното барање.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести