Home » Костовски: Не се согласувам со влегувањето на бугарите во уставот

Костовски: Не се согласувам со влегувањето на бугарите во уставот

by Журнал.мк

Костовски: Кој ги прашува граѓаните, тие остануваат што ќе каже ВМРО-ДПМНЕ, што ќе каже СДСМ, што ќе каже ДУИ. Не можеме во ЕУ да влеземе обезличени. Време е и Албанците да ни ја дадат поддршката без никаков збор, да и покажеме ние на ЕУ дека сме сплотени. Се е менливо, се менувале и огромни светски договори камо ли договорот со ЕУ.

Во оваа земја се случуваат работи кои не се својствени за потребите на граѓаните. Не гледам причина за амнестија, јас сум да се зголемат казните за оној што сака да ги краде граѓаните за да се испрати порака дека е недозволиво тоа однесување. Говорот на омраза мора да исчезне, етничките поделби се минато, треба да има почит кон сите етнички заедници. Но, не се согласувам да влезат бугарите во Уставот, се додека тие не го признаат нашето малцинство таму.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More