12.8 C
Skopje
Thursday, May 19, 2022

Косовското собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори

Најчитани вести

Косовските пратеници изгласаа распуштањето на законодавниот дом, по што се очекува претседателот на државата Хашим Тачи да го одреди датумот за одржување на предвремените, седми по ред, парламентарни избори во земјата.

За распуштање гласаа 89 пратеници, еден беше воздржан, а двајца против.

Претседателот Тачи, според извори од неговиот кабинет, планира да ги закаже изборите за на 6 октомври, а одлуката ќе ја објави утре, или најдоцна в понеделник.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com