22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Косовското МНР им забрани влез во земјата на официјални претставници на властите во Србија

Најчитани вести

Министерството за надворешни работи на Косово им забрани влез во земјата на официјални претставници на властите во Србија.Со цел да го спречи нивното учество и агитирање во кампањата за изборите што ќе се одржат на 6-ти октомври.

Шефот на кабинетот на вршителот на должност министер за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли, преку својата страница на Фејсбук објави дека властите во Приштина ја донесоа оваа одлука поради притисоците што врз српската заедница во Косово што ги врши официјален Белград.

– Изборите од 6 октомври се избори на Република Косово и на нејзините граѓани. Официјални лица од Белград не можат и ќе бидат спречени да водат изборна кампања за косовските избори.

Нема да се толерираат ниту заканите врз српската заедница во Косово од страна на Белград вели тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com