Home » Косовски политичар му се закани на Лајчак

Косовски политичар му се закани на Лајчак

by Журнал.мк

Претставникот на Демократската партија на Косово Хисен Бериша изјави дека „Косово“ е подготвено за војна доколку се наруши неговиот интегритет и суверенитет и дека во случај на конфликт со Србија ќе се борат за Ниш, Куршумлија, Рашка и Санџак!

Бериша ова го напиша на Фејсбук, коментирајќи ја изјавата на специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, по средбата со премиерот на Косово, Албин Курти, дека е можна само нормализација или конфронтација на северот на Косово. .

„Господине Лајчак, не уценувајте! Господине Лајчак, Косово е подготвено за војна, доколку се наруши слободата, интегритетот и суверенитетот на земјата. Но, треба да знаете дека ова нема да биде единствениот конфликт! Ве потсетувам вас и симпатизери на Србија дека во случај на војна со Србија, до битката за Ниш и Куршумлија, земјата на моите предци Рашка и Санџак“, рече Бериша.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More