10.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Косовска полиција на границата со Србија поради регистарските таблички

Најчитани вести

Министерството за внатрешни работи на Косово, во соработка со полицијата на Косово, спроведува акции на граничните премини на северот на Косово, кои се однесуваат на спроведување на Бриселскиот договор за слобода на движење.

Ова на својот Фејсбук профил го потврди министерот за внатрешни работи, Џељал Свекла, истакнувајќи дека станува збор за рутински активности насочени кон зачувување на јавниот и уставниот поредок.

„Со цел да се овозможи слободно движење на граѓаните врз основа на договорот истечен на 14 септември 2016 година, Министерството за внатрешни работи донесе одлука со која се уредува и се обврзува да се обезбедат привремени регистарски таблички за сите возила со српски регистарски таблички“, вели тој.

Тој додава дека МВР ги презела сите неопходни мерки за зачувување на мирот на граничните премини.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com