1.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Косово му додели признание на Бо Бајден, син на американскиот претседател

Најчитани вести

Косово постхумно му додели претседателски медал за владеење на правото на Бо Бајден за неговиот придонес во судскиот систем по 1999 година. Бо Бајден е син на американскиот претседател Џо Бајден. Почина во 2015 година, а по завршувањето на војната во 1999 година, работеше на проект за обука на ОБСЕ за косовски судии и обвинители. На свеченоста, организирана од претседателот на Косово, Вјоса Османи, во неделата вечер, наградата ја прими американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет.

„Ова е неверојатно“, рече американскиот претседател Бајден во петминутната видео порака, која беше снимена однапред и емитувана за време на церемонијата, додавајќи дека Бо „се заљубил во Косово“ и дека длабоко верува во неговата независност и демократија. „Затоа тој беше толку посветен да работи со народот на Косово, за да се осигура дека воените злосторства се темелно истражени и професионално гонети, за да му помогне на Косово да изгради фер правосуден систем способен да донесе правда и помирување во земјата“, рече Бајден. „Со прифаќањето на оваа награда, во име на мојот син, исто така сакам да го признаам и поздравам неверојатниот напредок што го направи Косово во последните 20 години“, рече тој, додавајќи дека има уште многу работа. Пред пет години автопатот во близина на американската база Бондстил го доби името Бо Бајден.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести