Home » Косово ги отфрла обвинувањата за испраќање „платеници“ во Украина

Косово ги отфрла обвинувањата за испраќање „платеници“ во Украина

by Журнал.мк

Министерството за надворешни работи на Косово смета дека официјална Москва, со пропагандата за наводно учество на лица од Косово и Албанија на страната на Украина во конфликтот со Русија, има за цел да предизвика тензии и во Косово и во целиот регион на Западен Балкан. Во реакцијата по наводите на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров и на државната руска агенција ТАСС, дека Косово и Албанија испратиле платеници во Украина и дека „Косово и делови од Западен Балкан се претвораат во терен на криминалот“, официјална Приштина оцени дека Москва сака да го дестабилизира регионот „преку рускиот сателит на Балканот, Србија“.

„Оваа дива руска кампања против Косово и другите земји на Западен Балкан, меѓу другото, има за цел да предизвика тензии во Косово и пошироко во регионот преку рускиот сателит на Балканот, Србија. МНР ја изразува целосната солидарност на народот на Косово со народот на Украина за неговото право на слободен и суверен живот во сопствената држава“, се вели во соопштението на косовското МНР. Изјавите на Лавров и написите на ТАСС, косовското МНР ги смета за дел од руската пропаганда чија цел е „да го одвлече вниманието на сиот демократски свет од кошмарот што го предизвикува руската политика на хегемонизам и диктат врз правото на народите на слободен и суверен живот“.

Повикувајќи на смирување на тензиите и избегнување на конфликтот, кој „може да предизвика несогледливи последици“, официјална Приштина порача дека „Република Косово се приклучува на демократскиот свет во осудата на руската хегемонистичка и експанзионистичка политика на штета на суверената и независна држава Украина“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More