20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Косите црти во графата државјанство се заменија со „македонско/граѓанин на Република Северна Македонија“

Најчитани вести

Нема веќе коси црти во графите во полето државјанство.

Ова го соопштија од Управата за водење на матични книги од каде велат дека од денеска во графата „државјанство“ во изводите за родени, венчани и умрени ќе пишува македонско/граѓанин на Република Северна Македонија.

На реакциите на јавноста од управата велат дека така морало да биде дури се спроведе процедурата во електронскиот систем .

Оваа промена доаѓа како последица на Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com