-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

Корона мапа: Македонија е меѓу безбедните, Португалија и Шпанија се ризични за патување

Најчитани вести

Македонија е меѓу безбедните земји од здравствен аспект, на најновата ажурината мапа на Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) .

Од земјите од регионот безбедни за патување се и Хрватска и Словенија. Со најголема инциденца се Шпанија и Португалија кои се претежно во црвената зона.

„Оние што сè уште не резервирале одмор, избегнувајте ги Шпанија и Португалија како дестинации, ова е совет од претпазливост “, изјави државниот секретар за европски прашања Климент Боун за јавната телевизија Франс 2.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести