10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

Коронавирусот се шири во Австралија: Две земји забележаа рекорден број на нови случаи

Најчитани вести

Двете најнаселени земји во Австралија денеска забележаа рекордни бројки кога станува збор за нови случаи на ковид-19.

Државата Нов Јужен Велс, каде главен град е Сиднеј, регистрираше 681 случај во претходните 24 часа, а претходниот негативен рекорд беше забележан во средата (633 случаи), објави АП.

Соседната држава Викторија регистрираше 57 нови случаи во главниот град Мелбурн, што е најголем број на дневни случаи од последните денови на вториот бран на инфекции регистрирани во септември 2020 година.

Мелбурн и целата држава Нов Јужен Велс се во локдаун, а властите се обидуваат да го спречат ширењето на делта сојот.Ова е шесто затворање на Мелбурн, кој помина 200 дена под карантин од почетокот на пандемијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com