18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Концерт „24 илјади бакнежи“ на Филхармонија по повод Денот на вљубените

Најчитани вести

Оркестарот на Филхармонија вечер со почеток од 20 часот ќе го одржи традиционалниот концерт по повод Денот на вљубените насловен „24 илјади бакнежи“.

На програмата се безвременски љубовни песни – „Еден бакнеж“, „Beautiful Maria“, „Ne me quitte pas“ и други.

Насловот на концертот е извлечен од песната „24.000 baci“ која исто така ќе биде изведена. Напишана е 1961 година од Е.Леони, П.Виварели, Л.Фулчи и А.Челентано. Премиерно била изведена на фестивалот „Сан Ремо“ во изведба на Адриано Челентано и Литл Тони и го освоила второто место. Се смета за прва рокенрол песна која влегла во конкуренција за наградата, воедно и за композиција која ја третира младината во времето на сексуалната револуција.

Како солист на концертот ќе настапи нашиот тенор со интернационална кариера Благој Нацоски, кој доаѓа специјално за овој концерт од Италија и младата македонска вокалистка Светлана Јовановска.

Ќе настапи и хор, а во рамки на концертот ќе има и балетска точка во изведба на Кала Каревски, во кореографија на Саша Ефтимов.

Концертот ќе го води маестра Дијана Имери Илкоска, која образованието го стекнува на Факултетот за музичка уметност во класата на проф. Саша Николовски-Ѓумар, а магистрирала во класата на проф. Борјан Цанев во 2018 година.

-Ги поканувам сите љубители на најубавата уметност да ни се придружат и заедно да уживаме во специјално одбрана програма со дел од најубавите љубовни теми. Постарите ќе можат да се вратат во младоста, а помладите да чујат како звучеа љубовните песни во минатото. За мене, е особено задоволство да се работи со нашата Филхармонија како и одличните солисти Благој Нацоски и Светлана Јовановска со кои заедно, се надевам, ќе успееме да ја пренесеме нашата љубов во ова време во кое љубовта ни е особено потребна, вели Имери- Илкоска.

Концертите за Денот на вљубените се традиционална содржина на Филхармонија повеќе години наназад. Концептуално се различно обликувани од стандардната програма и најчесто имаат популарен карактер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com