Home » Конференцијата за женското претприемништво „Од марш за работнички права до дигитална економија“

Конференцијата за женското претприемништво „Од марш за работнички права до дигитална економија“

by Журнал.мк

Конференцијата за женското претприемништво „Од марш за работнички права до дигитална економија“ ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Центарот за управување со промени (ЦУП) под покровителство на сопругата на претседателот на Република Северна Македонија Елизабета Ѓоргиевска.

Како што најавуваат организаторите, на форумот ќе се обратат жени од различни институции, компании и здруженија. Форумот се организира во рамки на проектот „Мерки за зајакнување на женски бизниси по Ковид-19“, поддржан од Balkan Trust for Democracy и USAID.

Конференцијата има за цел да влијае на зајакнување на женското претприемништво преку дискусија за постоечките мерки за поддршка на женското претприемништво и потребата за владина поддршка преку креирање сет мерки за зајакнување економската улога на жената и дигиталната трансформација на женските бизниси, навбедуваат од ЦУП.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More