28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

КОНТРОВЕРЗЕН И ПО СМРТТА: Британците бесни заради принцот Филип

Најчитани вести

Принцот Филип, сопруг на британската кралица Елизабета Втора. почина минатиот петок на скоро 100-годишна возраст. Војводата од Единбург го напушти светот мирно, во неговиот дом во замокот Виндзор, каде ги помина последните неколку недели откако беше пуштен од болница кон средината на март, каде што беше примен откако се влоши неговото здравје. Саканиот принц, кој служеше 70 години во Велика Британија, ќе го памети не само неговото семејство, туку и многу фанови ширум светот. Но, не секој има ист интерес за починатиот принц, па затоа некои Британци се пожалија на Би-Би-Си за она што тие тврдат дека прекумерно известуваат за сопругот на кралицата Елизабета Втора.

princ Philip

Според „The Sun“, телевизиската станица добила рекордни 100.000 поплаки од лути Британци кои сметаат дека во изминатите денови се соопштува премногу за смртта и животот на принцот Филип воопшто, поради што другите телевизиски содржини се целосно игнорирани. Колку принцот Филип е претставен на Би-Би-Си од петокот, покажува и фактот дека финалето на многу гледаната емисија „MasterChef“ беше одложено токму за да се пополни закажаниот термин со содржина за починатиот принц.

princ philip

Сепак, и покрај тоа што доби двојно повеќе поплаки од претходниот рекорд на Би-Би-Си, телевизиската компанија доби 63.000 жалби за преносот на мјузиклот „Jerry Springer“ во 2005 година, многу Британци веруваат дека на овој начин известувањето за починатиот војвода од Единбург е веќе и повеќе отколку што е соодветно. „Жал ми е за BBC. Ако не ја покриеја смртта на Филип на овој начин, тогаш ќе беа критикувани затоа што не му оддадоа доволно почит“, „Мислам дека требаше да се очекува дека содржината ќе се фокусира на неговиот живот, тоа е нормално “, се некои од коментарите може да се чита на социјалните мрежи.

princ philip

За потсетување, принцот Филип ќе биде погребан во сабота, на 17 април годинава во Виндзор. Како што потврди палатата, погребот на принцот ќе започне со едноминутно молчење во 15 часот во капелата Сент Џорџ во Виндзор, а истото ќе биде во согласност со желбите на покојниот принц. Поради пандемијата, ковчегот со починатиот нема да биде изложен на јавноста, но ќе се одржи поворка каде членовите на семејството ќе одат зад ковчегот на починатиот принц, додека кралицата последна ќе влезе во капелата кога ќе се одржи церемонијата. Поради пандемијата, има ограничување од само 30 гости, така што во моментов сè уште се шпекулира кој од членовите на семејството ќе присуствува на последното збогување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести