32.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Конте доби мандат за формирање нова влада

Најчитани вести

Италијанскиот премиер во заминување Џузепе Конте доби мандат од претседателот Серџо Матарела за формирање нова влада.

Конте ќе се обиде да ја состави новата влада со членови од досегашното владејачко мнозинство, Движењето пет ѕвезди и опозициската Демократска партија.

Демократската партија соопшти дека е подготвена да формира коализица со Движењето пет ѕвезди, со што на страна се ставени годините на меѓусебно непријателство за да се избегнат предвремени избори и да се ублажи економската неизвесност.

По повеќедневни тешки преговори, лидерот на Демократската партија Никола Зингарети го информираше претседателот Матарела дека неговата партија ќе го прифати кандидатот за премиер на Движењето пет ѕвезди, досегашниот претседател на Владата, Конте.

– Ние ја сакаме Италија и сметаме дека е вредно да го пробаме ова ново искуство, рече Зингарети.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com