28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Конечно заврши грозоморната сага за куќата во која мистериозно почина една од најубавите жени во Холивуд

Најчитани вести

Вилата во Лос Анџелес, каде почина познатата актерка Бретани Марфи, како и нејзиниот сопруг Симон Мондјак, беше продадена по цена од 12,2 милиони долари

Американската актерка Бретани Марфи (1977-2009) е родена на 10 ноември 1977 година и почина на 20 декември 2009 година на 33-годишна возраст, под непознати услови, во нејзината вила во Лос Анџелес, која конечно беше продадена на нови сопственици.

Имено, актерката која беше позната по романтични комедии почина на многу мистериозен начин, а многумина велат дека била убиена од отровна мувла од нејзината куќа.

Вилата во Лос Анџелес, каде почина познатата актерка, како и нејзиниот сопруг Симон Мондјак, сега е продадена по цена од 12,2 милиони долари, со што конечно заврши нејзината гадна сага.

Имено, луксузната зграда беше продадена на 29 декември минатата година, но продажбата се случи во тајност. Грозоморната историја на оваа куќа, сместена на врвот на лентата за зајдисонце, датира од 2008 година, кога Бритни Спирс ја продаде на Британи, која една година подоцна ги помина последните часови од својот живот во неа.

Имено, на 20 декември 2009 година, службите за итни случаи на Лос Анџелес одговорија на повикот за помош од куќата каде наводно се срушила тогаш 32-годишната Британи во бањата. Таа била пренесена во болницата Кедарс-Синај, каде починала два часа подоцна како резултат на срцев удар. Само неколку месеци по таа трагедија, сопругот на Британи Симон почина на 40-годишна возраст во нивниот дом.

Итната служба тогаш ја повикала мајката на актерката, која го пронашла Сајмон во несвест во спалната соба, а болничарите го прогласиле за мртов на местото на настанот. Извештајот на медицинскиот лекар потврди дека Симон починал од акутна пневмонија и тешка анемија, инаку слични причини се припишуваат на смртта на Британи.

Властите планираа да спроведат истрага и детален преглед на куќата за да утврдат дали токсичната мувла може да придонесе за нивната смрт, но таа теорија подоцна беше одбиена. Околностите за нивната смрт во луксузен дом се уште се голема енигма и наскоро треба да излезе документарец на таа тема.

По трагичните настани, во 2013 година започна реконструкцијата и обновата на пространиот објект, кој траеше три години. Во 2017 година, конечно беше продаден на нов сопственик, пред повторно да се најде на пазарот пред три месеци со загуба од 2 милиони долари.

За својата ужасна историја сведочеше и поранешната шминкерка на Бритни Спирс, Џулиен Кеј, на која пејачката ѝ го кажа своето плашливо искуство што го има таму.

– Бритни ја имаше таа куќа од која еднаш ми се јави и ми рече дека има пријател кој вежбал Реики и кој требаше да и помогне да се опорави по лудиот викенд. Бритни се заколна дека отворил некаков портал за духови пред неа и дека низ него влегле лоши духови. Тие се обидоа да ја турнат по скалите или нешто слично. После тоа отишла во хотелот „Каза Дел Мар“ и повеќе не се вратила во куќата. Ми рече дека знаеше дека би помислила дека е луда, но не беше. Да знае што видела и што чувствува – рече Кеј во документарецот „We Need To Talk About Britney“.

Се чини дека новите сопственици, чиј идентитет сè уште не е откриен, одлучија да ги игнорираат сите тие приказни и мрачната историја на куќата, која има пет спални соби и девет бањи, лифт, домашно кино, просторија за масажа, винарска визба, базен, бања и скара и да уживате во луксузот без грижи.

Да потсетиме, полубратот на актерката Тони Бертолоти изјави дека Британи и нејзиниот сопруг биле убиени.

– Кога ќе го погледнете сето тоа, имате млада дама која е прилично здрава и е дома со сопругот и мајката и одеднаш таа умира. Колку е апсурдно тоа? Само во Холивуд тоа може да се смета за уште еден обичен ден – рече Тони.

Тој додаде дека бил изненаден што ниту нејзината мајка Шерон ниту нејзиниот сопруг Симон не ја однеле актерката во болница што е оддалечена само 6 километри од нивниот дом.

– Со години го криев гневот и размислував кој ја уби. Таа не почина од природна смрт – додаде Тони.

Таткото на Британи Анџело Бертолоти веќе 10 години се обидува да открие што навистина се случило, а тој веруваше дека нејзиниот сопруг Сајмон е вмешан во нешто, со оглед на тоа дека тој се занимавал со сомнителна деловна активност и имал огромни долгови.

Некои американски медиуми напишаа дека таа е убиена од нејзината мајка, која имала афера со нејзиниот сопруг Симон, но веројатно никогаш нема да дознаеме некои детали.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести