-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Конечно го октривме датумот за новиот Apple MacBook Pro

Најчитани вести

Apple во текот на вчерашниот ден претстави нова верзија од нивниот познат MacBook Pro лаптоп компјутер. Главната вест е што тој веќе нема да има 15 инчен екран, во најголемата верзија, па сега тој станува 16 инчен лаптоп.

Секако, со развојот на технологијата на екраните, како и напредокот на дизајнот, овој лаптоп нема да биде значително поголем и потежок од неговиот претходник, па корисниците ќе немаат проблем да се префрлат и да го користат овој нов модел.

16 инчниот екран доаѓа со резолуција од 3072 на 1920 пиксели и овозможува густина на пикселите од 226 ppi. Од Apple истакнуваат дека секој екран е калибриран посебно во фабриката со цел да овозможи прецизни бои.

Втората работа која од компанијата ја истакнуваат како поголема новина е тастатурата. Истата е целосно редизајнирана и има нов систем кој овозможува подобро и потивки куцање. На неа е вратено „esc“ копчето до кое стои познатиот и навистина користен Touch Bar.

MacBook Pro доаѓа со процесорите од Intel од деветтата генерација со 6 и 8 јадра, со што овој модел е до 2,1 пати побрз од претходниот модел, според Apple. Исто така, корисниците можат да изберат до 64GB RAM меморија, како и до 8 терабајти простор за податоци.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести