17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Конгресот потврди: САД и’ даваат на Украина 40 милијарди долари

Најчитани вести

Претставничкиот дом на САД одобри помош од повеќе од 40 милијарди долари за Украина за да се одржи протокoт на воена помош и да се зајакне владата во Киев додека се бори против руската инвазија.

Претставничкиот дом го усвои законот за буџет со 368 гласа „за“ наспроти 57 гласа „против“, при што секој глас против е републикански. Законот сега е испратен до Сенатот, кој се очекува брзо да го одобри.

Претседателот Џо Бајден побара од Конгресот да одобри дополнителни 33 милијарди долари помош за Украина пред две недели, но пратениците одлучија да го зголемат военото и хуманитарното финансирање.

„Овој закон ќе ја заштити демократијата, ќе ја ограничи руската агресија и ќе ја зајакне нашата национална безбедност, додека, што е најважно, ќе ја поддржи Украина“, рече демократката Роза Делауро, која претседава со Комитетот за распределба на Претставничкиот дом.

Бајден го повика Конгресот да дејствува брзо за да може да го потпише законот пред да истече постојната помош за одбраната на Украина овој месец.

Пакетот вклучува 6 милијарди долари за безбедносни програми во Украина, вклучувајќи обука, опрема, оружје и поддршка, 8,7 милијарди долари за надополнување на резервите во САД за замена на опремата испратена во Украина и 3,9 милијарди долари за операции на Европската команда.

Покрај тоа, законот дозволува дополнителни 11 милијарди долари кои претседателот може да ги активира во итен случај без одобрение од Конгресот. Бајден побара 5 милијарди долари.

Законот, исто така, одобрува 4 милијарди долари за давање воена поддршка за Украина и другите земји погодени од кризата.

Соединетите Држави испорачале оружје во вредност од повеќе од 3,5 милијарди долари од руската инвазија на Украина, вклучувајќи хаубици, противвоздушни системи Стингер, противтенковски ракети Javelin, муниција и неодамна откриените беспилотни летала Ghost.

Новиот пакет помош вклучува и хуманитарна помош – 5 милијарди долари за справување со глобалната несигурност во храната поради конфликтот и речиси 9 милијарди долари за фонд за економска поддршка на Украина.

Таа обезбедува стотици милиони долари за помош на бегалците и ги финансира напорите за запленување на имотот на олигарсите поврзани со рускиот претседател Владимир Путин, чија влада ја нарече инвазијата на Украина специјална воена операција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com