15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Конашенков: Русите ја контролираат целата територија на Херсон

Најчитани вести

Вооружените сили на Русија презедоа целосна контрола над целата територија на Херсон, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков. Тој наведува и дека руската армија во последните 24 часа соборила два украински авиони, еден хеликоптер и 13 дронови, пренесува руската агенција Тасс.

„ Воздухопловните сили и ПВО одбраната погодија вкупно 16 воздушни цели, вклучително и „су-24“ и „су-25“ на украинските воздухопловни сили, хеликоптер „Ми-8“ и 13 украински беспилотни летала, вклучително и шест беспилотни летала барјактар ТВ-2“, рече тој.

Според него, руски авиони во изминатиот ден целеле и 136 украински воени објекти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com