21.8 C
Skopje
Wednesday, May 25, 2022

Коморите немаат голман за осминафиналето на Африканскиот куп на нации

Најчитани вести

Дебитантите на Африканскиот куп на нации, Комори, ќе мораат да го играат осминафиналето против домаќините Камерун без голман (односно со бек на позицијата на голман) откако нивните гомани или се повреден или се позитивни на КОВИД.

Двајца од трите голмани на островската земја, Мојад Усеини и Али Ахамада имаат позитивни тестови на КОВИД-19 пред понеделничкиот меч, додека првиот голман, Салим Бен Боина има повреда. Вкупно 12 фудбалери на Коморите се во аут поради КОВИД-19.

„Ќе се обидеме да се справиме на било кој начин. Без тренерите, без некои од главните фудбалери и без голмани, ситуацијата е навистина тешка“, вели селекторот Ел Хадад Химиди.

Коморите се најголемото изнеандување на турнирот, откако ги елиминираа четирикратните шампиони Гана со 3:2 победа во групната фаза, три поени кои им донесоа пресметак со домаќинот Камерун. Победникот од овој меч ќе игра со Гвинеја или Гана.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com