-6.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Комисијата за заразни болести ќе ја разгледува потребата за мерки против делта-сојот

Најчитани вести

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе разговара дали поради ширењето на делта-видот на коронавирусот ќе се воведат некакви рестрикции.

Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека иако дел од челновите биле на одмор, веќе се анализира и се истражува за овој вид и мислењата на челновите на Комисијата ќе бидат слушнати денеска.

Комисијата ќе проценува и дали да се воведат тестови за влез во Македонија.

– Треба да се процени ризикот и да се разговара дали е тоа вистинската мерка со која навистина може да се заштитиме – рече министерот Филипче.

Во моментов само за патниците од Индија важи мерката 14-дневен карантин. За останатите, влезот не е условен.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com