18.8 C
Skopje
Thursday, May 19, 2022

Комисиска расправа за Законот за Јавното обвинителство

Најчитани вести

Во Собранието денеска треба да почне комисиската расправа за Предлог законот за јавно обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО, а што треба да биде донесен по скратена постапка.

Министерката за правда Рената Дескоска, пред два дена изјави дека доколку не се обезбеди двотретинско мнозинство, тогаш во опција се други решенија, а едно од нив се измени во Законот за Советот на јавни обвинители, кој се носи со 61 глас.

Премиерот Зоран Заев, пак, смета дека најдобро решение за обвинителството е ако законот се донесе со консензус.

Досега со месеци опозицијата и власта се обидуваа да најдат решение за Законот за ЈО, но без успех.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com