10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Комерцијалните вакцини против грип од денеска достапни за граѓаните

Најчитани вести

Во скопскиот центар за јавно здравје од денеска почнаа со вакцинација против грип. Но на скопјани им се достапни само комерцијалните вакцини што ги набавува Центарот и кои годинаца чинат 650 денари.

Епидемиолозите велат дека вакцината е четиритипна и штити од четири типа на вирус.

Ја препорачуваат на хронично болни но и на лица кои поради работата се во контакт со многу лица.

Бесплатните 28.000 вакцини што ги набавува Министерството за здравство се уште не се стигнати и надлежните очекуваат да пристигнат наредната недела.

Тие се без пари за пензионерите над 65 години, хронично болни, трудници и деца до 5 години. За бесплатните вакцини за кои граѓаните че закажуваат преку „Мој Термин“, ќе има и дополнителни пунктови во три скопски поликлиники.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести