14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Командата врз руското разузнавање во Украина ја презема генерал озлогласен на Западот?

Најчитани вести

Kомандата да раководи со разузнавачките операции на терен ѝ е доделена на руската шпионска служба ГРУ, откако рускиот претседател Владимир Путин наводно ја деградирал ФСБ поради неуспесите во првата фаза од офанзивата во Украина, објавува лондонскиот весник „Телеграф“.

Назначувањето на воената шпионска единица ГРУ треба да ги подобри перформансите на руската војска во Украина, ја пренесува весникот изјавата на Андреј Солдатов, академик и експерт за руската разузнавачка мрежа.

Солдатов цени дека ефикасноста на руските трупи на терен ќе биде засилена, со подобра комуникација меѓу трупите, координираност и подобрена логистика.

Новиот човек на Путин задолжен за собирање разузнавачки информации во Украина е генерал полковник Владимир Алексеев. Обединетото Кралство и Европската Унија го обвинуваат Алексеј дека раководел со нападот со хемиско оружје во Солсбери 2018 година.

– Тој е искусен специјален агент, исто така санкциониран од САД заради директна вмешаност во кибер-нападите за време на изборите во САД во 2016 година. Тој водеше воена операција во Сирија и беше вклучен во конфликтот во Донбас. Колегите офицери го сметаат за брутален и самоуверен до степен на немилосрдност – вели Солдатов.

Генералот Алексеев беше унапреден во прв заменик-шеф на ГРУ во 2012 година.

Цел на хемискиот напад во Солсбери од 2018 година за кој е обвинета руската разузнавачка служба ГРУ беше двојниот агент Сергеј Скрипал и неговото семејство.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com