33.8 C
Skopje
Tuesday, August 3, 2021

Командантот на меѓународните сили во Авганистан соопшти дека почна процесот на повлекување

Најчитани вести

Американскиот генерал и командант на меѓународните сили во Авганистан Остин Скот Милер изјави дека почна процесот на повлекување од земјата и предавање на воените бази и опрема на локалните воени сили.

Тој додаде дека дејствува по наредба заснована на одлуката на претседателот на САД Џозеф Бајден да стави крај на најдолгата војна во која е вклучена Америка.

– Разговарав со членовите на талибанската политичка комисија и им укажав дека враќањето на насилството ќе биде трагично и за Авганистан и за граѓаните на земјата, рече тој во главниот град на Авганистан.

Милер, кој командува со американските трупи и мисијата на НАТО чија цел е поддршка на Авганистан во борбата против талибанците и другите исламистички групи, прецизираше дека меѓународните сили ќе продолжат да имаат воени средства и можности за да се заштитат за време на повлекувањето и да ги поддржат авганистанските безбедносни сили.

Официјалното повлекување, како што претходно најави американскиот претседател, треба да почне на 1 мај, во согласност со договорот постигнат со талибанците во 2020 година.

– За време на повлекувањето воените ќе им ги предадеме на авганистанското Министерство за одбрана и на другите сили, рече Милер, додавајќи дека талибанците се обврзале дека ќе ги прекинат врските со Ал Каеда.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести