17.8 C
Skopje
Tuesday, June 15, 2021

Потпишан меморандум за соработка меѓу Националниот сојуз на слепите и Град...

0
Заради поефикасно остварување на социјална грижа за слепите лица, нивна поголема мобилност, вклучување во општествените текови и јакнење на социјалната сигурност, денеска во просториите...

УЕФА: Кратенката МКД е во согласност со Преспанскиот договор

0
УЕФА контра Грција.. Кратенката МКД е во согласност со Преспанскиот договор.. Со тоа, европската куќа на фудбалот ја одби жалбата на грчкиот министер за...

Политиката не може да ми влијае на работата, вели Кацарска за...

0
Нема земја во светот и нема политичар што не сака да има влијание врз судството. Но гарантирам дека никогаш ниту еден политичар мене не...

Актерката Силвија Стојановска доби 3 и пол години затвор

0
Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот партнер, Воислав Будисавјевиќ, доби...

29 новозаразени од коронавирус, нема починати

0
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на Ковид-19, и тоа од:...

Заев: Не сум оптимист дека до 22 јуни може да се...

0
Премиерот Зоран Заев не е оптимист дека до 22 јуни може да се дојде до решение со Бугарија, а со тоа и до одблокирање...

На продажба првиот професионален болид на Михаел Шумахер

0
Во Велика Британија на продажба се најде првиот болид кој го возел Михаел Шумахер како професионален возач во Формула 1 шампионатот. Станува збор за...

Втората сезона на „Гледај“ премиерно започнува на 27 август

0
„Епл ТВ-плус“ објави трејлер за втората сезона на својот епски постапокалиптичен серијал „Гледај“, чија премиера на глобално ниво е закажана за 27 август, со...

Милијардери одат во вселената!

0
Откако Џеф Безос од Амазон објави дека ќе патува во вселената со едно од неговите вселенски летала, и Ричард Бренсон од Вирџин Галактик објави...

Камперите на Fiat на мета на судовите поради дизел-скандалот

0
Возилата за кампување што се изработени врз основа на Fiat Ducato наскоро нема да можат да учествуваат во сообраќај, поради тоа што емисијата на штетни материи...

Samsung Galaxy M32 ќе пристигне на 21 јуни со голема батерија

0
Samsung Galaxy M32 смартфонот официјално пристигнува на 21 јуни. Телефонот се појави на Амазон Индија со датумот на лансирање, а на целната страница беа...

Европа се обидува да ги забрза своите вложувања во водород, 5G...

0
Европа бара побрзо воведување на иновативни проекти во неколку земји, кои ќе помогнат во борбата на регионот против климатските промени и ќе ја забрзаат дигиталната трансформација. Регулаторното...

Актерот Петар Петковски номинаран за ѕвезда во пондем на Сараевскиот филмски...

0
Македонскиот актер Петар Петковски, кој ја толкуваше улогата на Бојан во серијата „Фамилијата Марковски“ е номиниран за наградата „Срце на Сараево“ во категоријата „Ѕвезда...

„Сигнали“ – концерт на Дуња Иванова вечерва, на покривот на ГТЦ

0
Љубителите на звуците на пијаното, вечерва со почеток во 19 часот, на покривот на ГТЦ ќе можат да уживаат во концертната изведба на македонската...

Која сестра подобро ги искомбинирала каубојките: Кендал Џенер или Кортни Кардашијан?

0
Кортни Кардашијан и нејзината полусестра Кендал Џенер објавија на Инстаграм фотографии на кои позираав во популарните чизми „каубојки“, кои повторно се вратија на модната сцена. Кендал ги искомбинира...

Звукот на тишината: Уште една седмица за договор со Софија

0
Напорите да се дојде до решение за отворените прашања, имаат на располагање уште една седмица. Заев ќе ја посети Софија, опозицијата инсистира на одговори...

Бијонсе им го честиташе роденденот на близнаците кои ги крие од...

0
Викендов светската дива Бијонсе со кратка порака го прослави четвртиот роденден на своите близнаци, ќерката Руми и синот Сер. „Што е подобро од еден подарок...

Почина славната актерка Лиза Бејнс, не ја преживеа сообраќајната несреќа

0
Актерката Лиза Бејнс (65), ѕвездата на филмот „Исчезната“ им подлегна на повредите по сообраќајната несреќа што се случи на почетокот на овој месец. Портпаролот на...

Почина Нед Бити, актерот што го гледавме во „Супермен“, „Мрежа“, „Ослободување“…

0
Актерот  Нед Бити, кој публиката најдобро го памети по улогите во филмовите „Ослободување“, „Супермен“ и „Мрежа“, почина на 83-годишна возраст.Бити почина од природна смрт...

Мене ми го украдоа детето, тоа е најлошо!

0
– Разберете дека не можам ништо да зборувам. Важно сите се живи и здрави. Се разбира, дека некои украдени работи за мене имаат, пред...