8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Колумбија ја одбележа петгодишнината од мировниот договор со ФАРК

Најчитани вести

Колумбија вчера го одбележа историскиот договор што овозможи мир и разоружување на марксистичките герилци на ФАРК од пред пет години, кога заврши еден од најсуровите и најдолгите конфликти во Латинска Америка.

Во обновениот чин на помирување, потписниците на договорот од 2016 година симболично се собраа во Богота, првпат по пет години, и ја потврдија својата посветеност пред претставниците на меѓународната заедница и генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш.

Поранешниот претседател (2010-2018) и добитникот на Нобеловата награда за мир Хуан Мануел Сантос и поранешниот командант на Револуционерните вооружени сили на Колумбија (ФАРК) Родриго Лондоњо секој на свој начин го пофалија „возот на мирот”, пренесува Хина.

Присуството на актуелниот претседател Иван Дуке, кој долго време се спротивставуваше на договорот од 2016 година бидејќи го сметаше за премногу поволен за ФАРК, додаде вредност на церемонијата одржана во просториите на Специјалниот суд за мир (ЈЕП), основан за да се донесе правда за девет милиони жртви на конфликтот.

Поранешниот претседател Хуан Мануел Сантос, кој успеа да ја убеди ФАРК да се согласи на преговори, го пофали петгодишниот договор потпишан со Лондоњо, кој „ги почитуваше своите обврски”.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com