7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Колку чинеше разводот на Бред Пит со Џенифер Анистон?

Најчитани вести

Актерите Бред Пит и Џенифер Анистон беа едни од најомилените славни парови во светот, сè до моментот кога решија да се разведат пред 15 години.. И двајцата беа на врвот на својата слава и заработуваа милиони, со хитовите на Бред како „Fight Club“ и „Ocean’s Eleven“, и Џенифер со серијата „Friends“, за кои тогаш добивала милион долари по епизода. Меѓутоа, кога го изговорија судбоносното „да“ во 2000 година, тие не потпишаа предбрачен договор, па се поставува прашањето колку го чинел разводот на шест години помлада сопруга на 57-годишниот оскаровец. Кој од двајцата помина со помалку финансиски „повреди“?

Бред и Џен се запознале преку своите агенти во 1994 година, кога „Friends“ ја имаа својата прва премиерна епизода, но не се појавија во јавноста како официјален пар до доделувањето на Еми наградите во 1999 година. Џенифер претходно во интервју за Ролинг Стоун изјави дека се сеќава на Бред како „слаткото момче од Мисури“ кога го запозна, а шест години подоцна се омажи за него на раскошна церемонија во Малибу. Тие веднаш станаа омилена „златна“ двојка на Холивуд низ целиот свет, а нивните обожаватели не можеа да се заситат од нив.

Бред ја запозна 45-годишната убавица на снимањето на филмот „Mr. and Mrs. Smith“, токму во времето кога се емитуваше последната епизода на„ Пријатели “. Очигледно се заљубил до бесвест , затоа што многу наскоро Џенифер и тој објавија дека се разведуваат. Бидејќи не го потпишале договорот за брак, според законот во Калифорнија, Џенифер имала право на 50 проценти од целото богатство што Бред го заработил додека биле во брак. Тој во тоа време заработуваше повеќе од неа, но не многу. Иако била тешко повредена, Џенифер немала интерес да го „дере“ богатството на Бред, па разводот бил брз и прилично безболен.

Џенифер ја добила својата вила „Беверли Хилс“ вредна 29 милиони долари и сопственички удел во нивната продукциска куќа Plan B, што во тоа време вредела околу 50 милиони долари. И ништо повеќе од тоа. Кога ќе се спореди со разводот со Анџелина Џоли, кој трае од 2016 година и веќе го чинело вистинско богатство, Бред поминал низ лесен брачен бродолом со Џенифер, со многу помалку „повреди“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести