21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Колку заработува познатиот актер Леонардо ди Каприо?

Најчитани вести

Тој е синоним за актери на таканаречената „А листа“, шета по црвениот тепих и демне на малите екрани од 1990 година.

Тој има снимено повеќе од 45 филмови и има освоено многу престижни награди, меѓу кои Оскар, наградата БАФТА за „Повратник“ и има бројни номинации за истите награди кои се одржуваат речиси секоја година.

Според некои информации неговото огромно богатство се проценува oд над 260 милиони долари.

Ова е дел од списокот на работи на кои познатиот актер сака да троши пари.

Леонардо ди Каприо е еден од основачите на „Earth alliance“, фондација за заштита на животна средина, па за време на пожарите во Амазонија како помош издвоил 5 милиони долари. Покрај тоа, на една добротворна аукција како помош на погодените во земјотресот на Хаити 2010 г., Леонардо потрошил 100.000 долари за гитарата на Боно Вокс.

Тој е сопственик на скапи недвижнини. Поседува резиденција во Палм Спрингс, Калифорнија, стан во холистички дух во зградата Делос во њујоршкиот Гринич Вилиџ, стан во Њујорк, како и куќа од соништата во Малибу, поседува и приватен остров крај брегот на Белизе кој го купи во 2005 г. за 1.75 милиони долари.

Љубител е на брзи автомобили, познато е дека учествува во трките на Формула Е и дека вози „тојота приус“ и „тесла родстер“.

Леонардо сака животни, слободното време го поминува со своето егзотично милениче, африканска желка која може да живее и до 80 години.

На списокот со работи на кои познатиот актер сака да троши пари се најдоа и скапи уметнички дела, луксузни јахти, часовници, дизајнирани очила… сè уште собира фигури од филмот „Војна на ѕвездите“, а едно време поседувал и череп од диносаурус вреден од 35000 до 40.000 дол.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com