30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Колку витамин Д му е потребен на здрава личност за да се заштити од корона?

Најчитани вести

Луѓето умираат поради последиците од недостаток на витамин Д.Тој е најважен за заштита на организмот од вирусот корона, но и од други сезонски вируси, малигни заболувања и сите други хронични заболувања, изјави за Е-клиниката проф. Д-р Борислав Каменов, имунолог.

 • Здравите возрасни лица, на возраст од 20 до 60 години, треба да пијат 5.000 единици витамин Д секој ден, додека постарите од 60 години треба да пијат 10.000 на ден, но, се разбира, по консултација со лекар – објаснува нашиот соговорник.

Ова се приближни количини, а секоја личност, дури и целосно здрава, треба да биде сигурна да го провери нивото на витамин Д во крвта и PTH, хормонот на паратироидната жлезда што го регулира нивото на витамин Д во крвта.

 • Во случај на предозирање, нивото на витамин Д е повисоко од дозволениот максимум, а нивото на PTH се намалува. Ние го контролираме само со оние кои земаа огромни количини на витамин Д, што обично не го советуваме – објаснува проф. Д-р Каменов.

Само кога ќе се направат детални анализи, може да се утврди соодветна доза на витамин Д.Ако ја земеме скалата според која референтните вредности на витамин Д во крвта се од 75 до 250 nmol / L, би било нормално да има помеѓу 100 и 120 nmol / L.

Луѓето умираат од недостаток на витамин Д.

 • Сепак, скоро никој во Србија ја нема таа вредност на витамин Д. Скоро сите страдаме од недостаток. Затоа луѓето се разболуваат и умираат од корона повеќе од ова лето, кога имаше сонце и кога секој од нас имаше повеќе витамин Д во крвта отколку сега – објаснува проф. Каменов.

Многу е важно, додава тој, дека додатокот на витамин Д се прави индивидуално и под надзор на експерти.

 • Кога ќе се утврди зошто некој има недостаток, ние ја третираме таа причина и, како што состојбата се подобрува, ги прилагодуваме и дозите на витамин Д – објаснува професорот.

Сепак, секое релативно здраво лице на возраст од 20 до 60 години може да пие 5.000 IU витамин Д, а над 60-годишна возраст, 10,000, бидејќи тоа може само да помогне, и во никој случај не може да му наштети.

 • Со цел некој да се предозира со витамин Д, треба да пие 80.000 IU на ден секој ден три месеци по ред. Значи, тешко може да се предозирате.
  Како одлична заштита од корона, малигни заболувања и сите хронични заболувања, проф. Каменов советува, покрај витамин Д, еден пијалок имунолак, кој го активира имунолошкиот систем на ниво на цревната лигавица и помага во одбрана од вируси и протекување на токсини на ниво на мукозната мембрана, цинк, селен и фолна киселина.
 • Витаминот Д поттикнува создавање молекули кои го убиваат вирусот во нашите макрофаги, а исто така и имунолошкиот систем во цревата. Додека витаминот Д треба да се зема без пауза, секој ден, цинкот треба да се зема во најмали дози 3 месеци, па затоа се прави пауза од еден месец – советува проф. Каменов.

Витамин Ц, објаснува тој, може да се зема преку храна, така што не ни требаат додатоци на овој витамин ако се храниме здраво.


На прашањето зошто повеќето лекари ја следат препораката дека треба да пиете само 400 IU витамин Д на ден, проф. Каменов ни вели дека овој „славен“ број потекнува од стар учебник од 1950 година и дека оваа сума е препорачана за превенција од рахитис.

 • 400 IU витамин Д не е доволно да не заштити од короната, која дури и не постоеше во времето кога беше напишан учебникот. Исто е
  се однесува на малигни заболувања и други хронични заболувања, во кои немало знаење за превентивниот ефект
  витамин Д.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com