32.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Колинда Грабар-Китаровиќ ја објави кандидатурата за втор претседателски мандат

Најчитани вести

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ денеска ја официјализираше својата кандидатура за втор претседателски мандат, а кампањата ќе ја води под слоганот „Затоа што верувам во Хрватска“.

– Вашата доверба е мојата сила, рече Грабар-Китаровиќ. – Како претседателка којашто директно го избирате и кој директно ве претставува, јас ги истакнував најважните проблеми, отворајќи јавна расправа за нив и нудејќи свои решенија. Сега ја барам вашата доверба за втор мандат, рече Грабар-Китаровиќ, потенцирајќи ја важноста на заедништвото.

Таа изрази благодарност до сите хрватски државјани кои ја дадоа својата поддршка и доверба и се заблагодари на ХДЗ, претседателот на партијата Андреј Пленковиќ и на секој член.

– ХДЗ сè уште ми дава силна поддршка за новиот претседателски мандат, рече Грабар-Китаровиќ.

– Јас ќе продолжам да бидам гарант на суверенитетот, нашиот начин на живот и идентитет, додаде Грабар-Китаровиќ.

Најочекуваниот датум за одржување на првиот изборен круг е недела 22 декември, додека вториот круг ќе се одржи четиринаесет дена подоцна на 5 јануари следната година

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com